5 sprawdzonych pomysłów na firmę | AIP Śląsk

5 sprawdzonych pomysłów na firmę

5 sprawdzonych pomysłów na firmę

5 sprawdzonych pomysłów na firmę

Pomysły na biznes na czasie

Chciałbyś rozpocząć własną działalność gospodarczą, ale tak właściwie nie masz żadnego pomysłu na firmę? Być może obawiasz się, że nie dasz rady w zderzeniu z biznesową rzeczywistością lub po prostu brakuje Ci pieniędzy na start? We wpisie tym prezentujemy wybrane przez nas, najlepsze pomysły na własną działalność z ostatnich lat, o których z pewnością słyszałeś! Pokazujemy, co jest niezbędne do tego, by odnieść sukces. Choć oczywiście konieczne, to pieniądze nie są tutaj najważniejsze…

1. Lokalny patriotyzm ideą na biznes

gryfnie

Czy jest to w ogóle możliwe, aby wykorzystać patriotyzm do wykucia dobrze prosperującego biznesu? Oczywiście, że tak! W czasach, w których coraz silniejszemu zacieraniu ulegają różnice kulturowe i tradycyjne, odpowiedzią (nie tylko) młodego pokolenia jest pielęgnowanie nieco zaniedbanego patriotyzmu. Świetnym przykładem będzie wszechobecny boom na koszulki, kubki i wszelkiej maści gadżety w barwach narodowych, z orzełkiem lub nieśmiertelną husarią.

My jednak pochylimy się nad projektem znacznie bliższym Ślązakom, któremu sukces odnieść pomógł… lokalny patriotyzm. Mowa o Gryfnie – inicjatywie promującej ślonskom godkę, kulturę i tradycję oraz… oferującej liczne produkty dla miłośników śląskiej kultury. I tak w ich “gyszefcie” (sklepie) coś dla siebie znajdą zarówno “baby” (kobiety), “chopy” (mężczyźni) oraz “bajtle” (dzieci). Oczywiście wszystkie opisy produktów, podobnie zresztą jak wszystko inne na stronie, jest napisane… w gwarze śląskiej. Po paru chwilach przeglądania imponującego asortymentu produktów przestają już dziwić takie nazwy jak “epno tasza z nadrukiym” czy “koszulka chachora“.

Czy taki pomysł na firmę ma sens? Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój Gryfnie, jak najbardziej! Już po roku obecności na Facebooku udało im się zgromadzić ponad 22 tysiące fanów, teraz liczba ta sięga już niemal 80 tysięcy ludzi. Ślązacy oszaleli na punkcie swego dziedzictwa i oferty Gryfnie. To, czy jest to tylko przejściowa moda, czy też coś znacznie trwalszego, pokaże czas. Co pozostaje? Kuć żelazo, póki gorące!

2. Przez żołądek do serca

food trucki

Czym jest mobilna kuchnia na czterech kółkach? Świetnym przepisem na biznes. Mowa o tzw. “food truckach“, czyli niczym innym jak o samochodach z jedzeniem, które oferują głodnym smakoszom różnorakie przysmaki – od lokalnej kuchni, przez fast foody aż po egzotyczne przysmaki azjatyckie.

Ten pomysł na biznes jest w Polsce stosunkowo młody, ale i u nas można w większych miastach (np. Katowicach) bez problemu skosztować różnorodnych specjałów z food trucka. Czy oznacza to, że skoro tak mało osób się tym zajmuje, to nie warto się tym kłopotać? Nic bardziej mylnego! Szacuje się, że rynek food trucków w Polsce jeszcze długo będzie wykazywał tendencję wzrostową. Popularność takiej formy stołowania się jest wśród Polaków coraz większa, a to oznacza, że dla pasjonata gotowania z pomysłem wciąż znajdzie się miejsce na coraz liczniejszych zlotach food trucków.

3. Nie taki znowu absurdalny pomysł na biznes

multitap absurdalna

Co łączy galerię sztuki z multitapem? Okazuje się, że bardzo wiele a przede wszystkim oryginalny pomysł na firmę. Mieszkańcy Katowic pewnie już się domyślają, o czym będzie mowa w tym punkcie. O niedawno otwartym lokalu w centrum Katowic – multitapie Absurdalna. Właściciele tchnęli drugie życie w ziejącą dotąd pustką kamienicę na rogu Dworcowej i Dyrekcyjnej. Pierwsza wizyta w lokalu może być nieco zaskakująca. Choć surowe ściany i wysokie wnętrza sprawiają wrażenie niewykończonych, to jednak tylko jeden z elementów budujących niepowtarzalny klimat tego miejsca. Jedno z pomieszczeń pełni rolę wypełnionej dziełami sztuki galerii.

Gwoździem absurdalnego programu jest jednak jego drugie oblicze – multitap. Multitap to rodzaj baru, w którym z co najmniej 10 kranów lane są rzemieślnicze piwa. W przypadku Absurdalnej jest to aż 12 kranów, których zawartość podbije podniebienia nie tylko miłośników złocistego, chmielowego trunku, ale również każdego, kto ma po prostu dość wątpliwej jakości piw ze sklepowych półek. W menu nie mogło również zabraknąć czegoś do przekąszenia, a szeroki wybór wyróżnia Absurdalną na tle innych tego typu lokali. Co jeszcze sprawiło, że ten pomysł na firmę wypalił? Dogodna lokalizacja, znająca się na swym fachu obsługa oraz konkurencyjne ceny.

4. Podniebne technologie

Novelty RPAS

Jak wykorzystać nowoczesne technologie dla rozkręcenia dobrze prosperującego biznesu mogliby wiele opowiedzieć założyciele firmy Novelty RPAS. Swoją przygodę rozpoczęli jeszcze na studiach, gdzie zamarzyli sobie, by połączyć swoją pasję z życiem zawodowym. Pomysł na biznes szybko stał się faktem, gdy założyli swoją pierwszą działalność.

Czym się zajmują? Projektowaniem i budowaniem samolotów bezzałogowych, czyli popularnych dronów. Urządzenia te poza nagrywaniem zabawnych filmików na YouTube znajdują wiele praktycznych zastosowań: od obserwacji i monitoringu osób i mienia, przez mapowanie terenu i wykonywanie zdjęć i nagrań z lotu ptaka, aż po ratownictwo i zarządzanie kryzysowe. Oprócz tego każda chętny może zdecydować się na przeszkolenie z zakresu obsługi dronów.

Novelty RPAS to nie wyłącznie nowoczesna firma oferująca usługi i elektroniczne produkty, od ponad roku działają również intensywnie w obszarze badań i rozwoju. Dla tego celu otwarto Polskie Centrum Systemów Bezzałogowych Novelty RPAS. Jak widać coś, co zaczęło jako pomysł na biznes, wcale nie musi ostatecznie zakończyć się na samym zarabianiu pieniędzy.

5. Profesjonalizm w swojej branży

Każde z poprzednich przedsięwzięć w mniejszym lub większym stopniu opierało się na innowacyjnej idei na pierwszą działalność, oryginalności i oferowaniu ludziom tego, czego jeszcze nikt im nie oferował. Tym razem skupimy się na czymś równie istotnym – na byciu najlepszym w tym, co się robi. Nawet w oklepanej, zdawałoby się, branży osiągnięcie sukcesu jest możliwe, jeśli oferujemy klientom produkty lub usługi najwyższej jakości. Przykładem niech będzie Creartive – firma z Katowic oferująca produkcję audiowizualnych materiałów reklamowych, teledysków muzycznych czy reportaży. Zaangażowanie, entuzjazm i profesjonalizm zaowocowały wyrobieniem sobie rozpoznawalnej marki, z którą chętnie współpracują nawet najwięksi gracze – telewizje, uczelnie wyższe i liczni artyści.

Skąd więc wziąć pomysł na firmę?

Pomysł na biznes
W artykule tym przedstawiliśmy ledwie kilka z licznych planów na firmę, które odniosły sukces. Możliwości jest wiele, trzeba je tylko umieć dostrzec i wykorzystać. Skuteczny biznes nie jest czymś nieuchwytnym, zarezerwowanym dla wąskiej grupy osób. Co więc jest niezbędnym elementem dobrej koncepcji na biznes? Pasja, umiejętności, zaangażowanie i oryginalność.

Jakie są największe bariery, które większość ludzi oddziela od wkroczenia w świat biznesu? Niepewność tego, czy pomysł w ogóle wypali oraz kwestie finansowe. Bariery te można jednak pokonać. Jak? Założyć swoją pierwszą działalność we współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Zachęcamy do przeczytania innych naszych wpisów na blogu. We wpisie “Firma bez ZUS” pokazujemy, że możliwe jest legalne ominięcie konieczności płacenia składek ubezpieczeniowych, natomiast we wpisie “Firma na próbę” pokazujemy, że można bezpiecznie przetestować swój pomysł na firmę.

Masz dobry pomysł na firmę? My mamy środki, by pomóc Ci rozwinąć skrzydła. Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś zainteresowany założeniem firmy w AIP.

guzik wypelnij formularz

Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu swojego biznesu i Inkubatorach? Zapisz się na bezpłatny kurs on-line! Co tydzeń przekażemy Ci porcję naszej wiedzy!