Doradztwo biznesowe | AIP Śląsk

Doradztwo biznesowe

Doradztwo biznesowe

Doradztwo biznesowe

Doradztwo biznesowe niejedno ma imię

Czego potrzebuje początkujący przedsiębiorca? Pewnie większość odpowiedzi na to pytanie dotyczyć będzie pieniędzy. Pieniądze na ZUS, księgowość, wynajem biura, reklamę, sprzęt… Oczywiście to prawda, ale pieniądze to nie wszystko. Równie ważna jest wiedza i doświadczenie związane z różnymi aspektami prowadzenia działalności. Tylko skąd je wziąć na samym początku? Z pomocą przychodzi szeroko pojęte doradztwo biznesowe. Pod tym pojęciem kryć się może wiele pomocnych rozwiązań.

Szkolenia i konsultacje to podstawa

Oferta szkoleniowa jest ogromna. To samo dotyczy doradców i mentorów. Bez trudu znajdziemy zarówno darmowe, jak i płatne szkolenia pomocne przy prowadzeniu działalności. Tematyka jest bardzo rozległa – począwszy od tworzenia modeli biznesowych, poprzez różne aspekty związane z marketingiem czy technikami sprzedaży, a skończywszy na specjalistycznych szkoleniach ściśle związanych z konkretną branżą. Warto śledzić na bieżąco ofertę szkoleniową. Nie ma sensu rzucać się od razu na wszystkie szkolenia organizowane w naszej okolicy. Może się to skończyć tym, że więcej czasu będziemy poświęcać udziałowi w szkoleniach niż prowadzeniu firmy. Szkólmy się w zakresie, który obecnie nas dotyczy – po co brać udział w szkoleniu na przykład z pozyskiwania inwestorów, skoro jeszcze nawet nie mamy opracowanego modelu biznesowego?

Doradztwo i szkolenia

Doradztwo biznesowe i szkolenia

Kick Off? A co to jest?

Doradztwo w biznesie to także indywidualne korzystanie z wiedzy osób posiadających doświadczenie w prowadzeniu biznesu. Jednym ze sposobów jest dostępny dla startupów działających w ramach AIP Kick Off. Doradztwo biznesowe w ramach Kick Off-u polega na indywidualnych spotkaniach właściciela startupu z przedstawicielem AIP, podczas których omawiane są różne aspekty prowadzenia działalności w początkowej fazie. Przedstawiciele AIP bazując na swoim doświadczeniu i doświadczeniach startupów działających w ramach programu pomagają w ocenie i dopracowaniu pomysłu biznesowego oraz stworzeniu odpowiedniego planu działania – modelu biznesowego itp. Takie wsparcie już na starcie ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców i pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych błędów i potknięć.

Znajdź mentora

Darmowe wsparcie i możliwość skorzystania z pomocy doradcy biznesowego na każdym etapie prowadzenia działalności, od doświadczonej osoby, która zna nasze problemy i wie jak sobie z nimi radzić? Na tym właśnie polega mentoring. Mentorem może być nasz partner biznesowy, który działa na rynku dłużej od nas, znajomy czy nawet członek rodziny prowadzący własny biznes – pod warunkiem oczywiście, że będzie potrafił zachować obiektywizm w naszej sprawie. Przedsiębiorcy działający w ramach AIP mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia mentorów współpracujących z Inkubatorami. Są to reprezentanci różnych branż, którzy są w stanie pomóc w rozwiązaniu rożnych problemów na każdym etapie prowadzenia startupu.

Doradca i mentor

Doradca i mentor w biznesie

Społeczność ma znaczenie

Zaczynając prowadzenie działalności nie działaj sam. Znajdź w swojej okolicy społeczność przedsiębiorców – coraz częściej organizuje się różnego rodzaju spotkania networkingowe, śniadania biznesowe itp. Udział w nich to świetny sposób na promocję własnej firmy oraz nawiązanie kontaktów. Jest to także swego rodzaju doradztwo biznesowe. Organizatorzy i uczestnicy tego typu spotkań najczęściej są otwarci i chętnie służą wsparciem. Jest duża szansa, że stając się częścią takiej społeczności znajdziemy nie tylko potencjalnych klientów, ale też partnerów biznesowych, mentorów czy nawet inwestora.

Społeczność biznesowa i jej otocznie także pomaga prowadzić firmę

Społeczność biznesowa także dobry doradca

guzik wypelnij formularz

Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu swojego biznesu i Inkubatorach? Zapisz się na bezpłatny kurs on-line! Co tydzeń przekażemy Ci porcję naszej wiedzy!