Pierwsza działalność | AIP Śląsk

Pierwsza działalność

Pierwsza działalność

Pierwsza działalność

Decyzja o założeniu pierwszej działalności gospodarczej jest bardzo poważnym krokiem. To radość i satysfakcja z faktu, że wreszcie będziemy robić to, co chcemy, czerpiąc z tego korzyści finansowe. Sami będziemy swoimi szefami, nikt nie będzie nam mówił, co mamy robić a wysokość naszych zarobków zależeć będzie tylko od nas.

Start pierwszej działalności

Rozpoczęcie pierwszej działalności biznesowej

Nie tak różowo…

Ale pierwsza działalność to także stres. Ogromna odpowiedzialność i ryzyko niepowodzenia mogą spędzać sen z powiek początkujących przedsiębiorców. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – 80 procent firm upada w pierwszych dwóch latach istnienia. Czynników wpływających na to jest kilka, na część z nich mamy wpływ, z innymi po prostu trzeba się, pogodzić. Dlatego do założenia pierwszej firmy trzeba się dobrze przygotować.

Testuj pomysły na firmę

Oczywiście pierwszym elementem jest pomysł. Niestety wielu przyszłych czy początkujących przedsiębiorców popełnia podstawowy błąd – nie dzielą się swoim pomysłem z innymi. Przygotowywanie produktu czy usługi w garażu, w tajemnicy przed innymi nie skończy się źle, a zbudowana na tej podstawie pierwsza działalność ma małe szanse na sukces. Dlaczego? Dlatego, że każdy produkt czy usługa, oferowane przez firmy, powinny odpowiadać na problemy i potrzeby użytkowników. To, że nam się wydaje, iż przygotowujemy coś rewolucyjnego, może być naszym gwoździem do trumny. Zbierajmy informacje o naszym produkcie czy usłudze na jak najwcześniejszym etapie. Czy klienci chętnie korzystaliby z naszego produktu? Może wprowadziliby w nim jakieś zmiany, o których my nie pomyśleliśmy? No i najważniejsze – czy zapłaciliby za to, co im oferujemy? Wprowadzanie na rynek czegokolwiek bez odpowiedzi na te pytania nie ma najmniejszego sensu i na pewno skończy się klapą.

Przygotuj plan

Każda zakładana przez nas firma – pierwsza, druga czy nawet trzydziesta – powinna działać w oparciu o jakiś plan. Modeli biznesowych, na których oprzeć można swoją działalność jest wiele. Jeżeli mamy czas i chęci, możemy przygotować biznesplan – sceptycy powiedzą jednak, że zanim skończymy go pisać to już będzie nieaktualny. Szybsze i równie skuteczne będą modele lean canvas i business model canvas.

Planowanie w działalności gospodarczej

Szukaj wsparcia

Podstawowym problemem osób podejmujących pierwszą działalność jest brak doświadczenia. Warto dlatego nawiązywać kontakty z przedstawicielami biznesu, którzy chętnie udzielają wsparcia. Szukajmy mentorów, uczestniczmy w spotkaniach networkingowych. Na pewno znajdziemy osoby, które chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i podpowiedzą, jakich błędów unikać na starcie. Oczywiście najlepszym sposobem na zdobycie doświadczenia i przetestowanie pomysłu będzie prowadzenie pierwszej działalności w ramach Inkubatorów AIP.

Rozmawiaj o swoim biznesie

Nie poddawaj się

Decyzję o założeniu pierwszej działalności gospodarczej należy dobrze przemyśleć, rozważając wszystkie za i przeciw. Nie należy też przejmować się niepowodzeniami. To, że nasza pierwsza działalność nie przyniesie oczekiwanych efektów, jest bardzo prawdopodobne. Gigantom też nie zawsze się udaje i czasami ich pomysły nie wypalają. Nie należy się poddawać, ważne jest, by próbować dalej. Początki nie będą łatwe, ale kiedy już nam się uda, zobaczymy, że prowadzenie własnej działalności jest dużo lepsze niż praca na etacie.

guzik wypelnij formularz

Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu swojego biznesu i Inkubatorach? Zapisz się na bezpłatny kurs on-line! Co tydzeń przekażemy Ci porcję naszej wiedzy!