Pomysł na firmę | AIP Śląsk

Pomysł na firmę

Pomysł na firmę

Pomysł na firmę

Sukces w biznesie? Liczy się pomysł!

Jak odnieść sukces w biznesie? Nie ma na to jednej, skutecznej recepty. Znane przysłowie mówi, że właściwa koncepcja to połowa sukcesu – ale czy tak samo jest w przypadku pomysłu na firmę? Założenie własnej działalności jest świetnym sposobem na realizowanie siebie. Dobry początek to dobra idea na firmę.

Skąd wziąć pomysł na biznes?

Jacek i Krzysiek uwielbiali gry komputerowe. Jako dzieci godzinami przesiadywali przed komputerami. Później postanowili dowiedzieć się, jak ich ukochane gry powstają. Zdobyli odpowiednią wiedzę i doświadczenie, po czym uznali, że najlepiej wykorzystać to, prowadząc własny biznes. Ich pomysł na działalność był bardzo prosty – wykorzystać miłość do gier, doświadczenie gracza i wiedzę programistyczną, by tworzyć gry, na punkcie których świat oszaleje.

Z kolei Anna w ogóle nie miała pomysłu na biznes – nawet nie myślała o tym, że może prowadzić własną firmę. Uwielbiała malować. Wymyśliła sobie, że będzie malować na kamieniach. To pomagało jej się odstresować po całym dniu korporacyjnej gonitwy. Koleżanki zachwycały się jej dziełami, koniecznie chciały je kupować. Po sprzedaniu kilku kamieni znajomym Anna postanowiła spróbować sprzedawać je na portalu aukcyjnym. Zainteresowanie przerosło jej oczekiwania, więc Anna założyła startup, a sprzedaż kamieni okazała się niezwykle dochodowa.

Marta po skończeniu studiów długo nie mogła znaleźć pracy. Postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własną działalność gospodarczą. Tylko jaką? Długo szukała rozwiązania na realizację siebie. Olśniło ją na urodzinach brata, na które przygotowała wyjątkowy tort. Przecież uwielbiała piec! Zaczęła piec ciasta i torty dla znajomych na różne okazje, potem jej wypiekami zainteresował się kolega prowadzący kawiarnię. Na punkcie ciast Marty szybko oszalało całe miasto.

Pomysł na biznes

Mając już ideę na firmę, pozostaje nam jeszcze ciężko pracować, aby dotrzeć do celu.

Koncepcję na firmę dopasuj do siebie!

Te przykłady pokazują, że najlepsze pomysły na biznes często rodzą się z naszych pasji i predyspozycji. Zastanówmy się jakie mamy umiejętności, które moglibyśmy wykorzystać w naszym przedsięwzięciu. Co sprawia nam przyjemność i czy da się to jakoś wykorzystać w naszym przyszłym przedsiębiorstwie? Zacznijmy od analizy naszych mocnych i słabych stron i postarajmy się znaleźć jak najwięcej koncepcji przyszłego przedsiębiorstwa, które będą dopasowane do nas i naszych predyspozycji.

Bardzo często odpowiedź na pytanie co będziemy robić w życiu mamy tuż pod nosem. Wykorzystując to, co lubimy i w czym jesteśmy dobrzy i przekształcając to z pasji w źródło dochodu będziemy mieli pewność, że nasza praca będzie nam sprawiać przyjemność. Droga do sukcesu przed każdym stoi otworem. Dobry plan na biznes to dopiero początek. Reszta zależy od naszej ciężkiej pracy, chęci do nieustannej nauki i rozwijania własnych kompetencji. Trzeba również być w stanie nieukształtowaną i surową jeszcze ideę na biznes przekształcić w realną, generującą zyski działalność gospodarczą.

Firma na próbę w AIP

Wykorzystaj to w czym jesteś najlepszy! Załóż firmę na próbę w AIP!

Skuteczny idea biznesowa rodzi się z potrzeb

Historia uczy nas, że każdy pomysł narodził się z potrzeby. Skuteczny biznes polega na zaspokajaniu konkretnych potrzeb u konkretnej grupy odbiorców w sposób lepszy od konkurencji. Może to oznaczać niższą cenę, wyższą jakość lub jakąś wartość dodatkową – np. oryginalne opakowanie czy ponadprzeciętną obsługę klienta. Optymalną sytuacją jest znalezienie takiej potrzeby, dla której rynek nie oferuje jeszcze zadowalającego sposobu na jej zaspokojenie. Nazywamy to “niszą rynkową“. A co jeżeli nie znalazłeś żadnej niszy i nie chcesz działać na “przetartych szlakach” w już istniejącej branży? W takim wypadku być może uda Ci się wykreować nową potrzebę lub, co jest łatwiejsze, uświadomić klientom istnienie danej potrzeby. Dzięki takiemu pomysłowi na własną firmę mamy większe szanse, że przetrwa ona przez pierwsze, najtrudniejsze lata.

Przeczytaj też nasz artykuł o 5 sprawdzonych koncepcjach biznesowych.

guzik wypelnij formularz

Chcesz wiedzieć więcej o prowadzeniu swojego biznesu i Inkubatorach? Zapisz się na bezpłatny kurs on-line! Co tydzeń przekażemy Ci porcję naszej wiedzy!