Załóż firmę w AIP | AIP Śląsk

Warunki uczestnictwa

Firmę, w AIP może prowadzić każdy, kto ma dobry pomysł oraz ukończył 18 lat. Nie ma limitu wieku, nie trzeba być studentem ani absolewntem. Niektóre branże, takie jak turystyka, usługi finansowe, sprzedaż spożywcza są wykluczone z naszej pomocy, niemniej jednak większość branż może funkcjonować w ramach naszych struktur.  

Inkubator użycza osobowości prawnej, w związku z czym firmę można założyć w jeden dzień.

Umowę podpisuje się na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Prowadzenie firmy AIP wiąże się z ponoszeniem kosztów działalności w kwocie 300zł za firmę prowadzoną przez jedną osobę. Jeżeli firmę prowadzi więcej osób, występuje dopłata w kwocie 100 zł za osobę.   

FAQ

Jak zacząć?

Wypełnij i prześlij nam formularz zgłoszeniowy lub zgłoś się osobiście lub telefonicznie do danego inkubatora. Zaprosimy Cię na rozmowę celem wyjaśnienia zasad Programu AIP i w przypadku potwierdzenia z Twojej strony chęci dołączenia do AIP podpiszemy umowę.

Co daje AIP?

Szczegółowe informacje dotyczące oferty AIP znajdują się w tym miejscu 

Czy muszę rejestrować działalność gospodarczą by móc działać w AIP

Aby prowadzić firmę w ramach AIP nie musisz dokonywać rejestracji działalności w KRS lub CEIDG. Nie jest to potrzebne gdyż swoją firmę prowadzisz w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości, który użycza Ci swojej osobowości prawnej. Osoba prowadząca działalność gospodarczą w AIP dzięki temu może zawierać kontrakty handlowe, przyjmować płatności i wystawiać faktury tak jak każda inna firma. Co ważne w kontakcie z klientem posługujesz się swoją marką, masz swoją stronę www, logo czy wizytówkę. Dane rejestrowe AIP pojawiają się jedynie na fakturach i umowach tak abyś mógł działać legalnie.

Czy oprócz standardowej opłaty za Program AIP na rzecz inkubatora, AIP partycypuje w moim zysku/przychodzie

Nie. Inkubator w żaden sposób nie partycypuje w zyskach czy przychodach Twojej firmy, pobierana jest jedynie stała opłata o charakterze liniowym, niezależna od wysokości generowanych dochodów.

Czy AIP jest tylko dla studentów?

Nie. Z pomocy AIP może skorzystać każda osoba. Nie stawiamy żadnych ograniczeń ani pod względem wieku, ani wykształcenia, ani przynależności do danej uczelni. Jesteśmy otwarci na osoby, zarówno które mają, jak i jeszcze nie mają pomysłu na firmę, jak też na osoby, które już prowadzą już swoje firmy.

Ile czasu zajmuje założenie firmy w AIP

Samo spotkanie informacyjne i podpisanie umowy zajmuje około pół godziny. W ciągu 24 godzin otrzymujesz indywidualny numer konta oraz login w systemie fakturowania.

Z jakimi kosztami powinienem się liczyć będąc w Inkubatorze AIP

W ramach prowadzenia startupa w AIP zobowiązany jesteś  do terminowego uiszczania comiesięcznej opłaty w wysokości 300 zł netto i dodatkowej 50zł netto za każdego wspólnika. Istnieje również możliwość zawieszenia działalności na okres do 3 miesięcy. Każdy miesiąc kosztuje wtedy 50zł netto.

W ramach programu AIP Cowork zobowiązany jesteś do terminowego uiszczania opłaty w wysokości 200 zł netto.

Czy firma w AIP mi się opłaca

Oczywiście! Startujesz ze swoim pomysłem bez żadnego ryzyka. Gdy zakładasz firmę tradycyjną drogą, oprócz pieniędzy potrzebnych na start firmy, potrzebujesz miesięcznie co najmniej 2-3 tys. zł na czynsz za wynajęcie lokalu, biuro rachunkowe, szkolenia, promocję, opłaty za rachunki. Do czasu podpisania pierwszych zleceń, pozyskania stałych klientów może minąć parę miesięcy. U nas nie masz takiego problemu.

Ile czasu można korzystać z Programu AIP

Obecnie umowa podpisywana jest na czas nieokreślony, z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Czy w AIP trzeba opłacać ZUS

Jako firma w AIP nie płacisz tak jak to jest we własnej działalności gospodarczej obligatoryjnych miesięcznych składek ZUS. Jeżeli jesteś studentem lub uczniem i masz mniej niż 26 lat, to niezależnie od tego, jaką działalność prowadzisz nie płacisz ZUS-u przy wypłacie środków z AIP. Jeśli jednak nie spełniasz tych wymagań, ale w ramach Twojego startupu tworzysz jakieś dzieła, to również jesteś zwolniony z obowiązku odprowadzania składek ZUS-u przy wypłacie środków.

Czy w momencie gdy wyjdę z AIP i otworzę własną działalność gospodarczą tracę możliwość korzystania z preferencyjnych stawek ZUS

Nie. W AIP nie prowadziłeś działalności gospodarczej, także w momencie gdy zarejestrujesz pierwszą działalność gospodarczą, będziesz mógł korzystać przez 2 lata z preferencyjnych stawek ZUS.